Gljivice na stopalima i alternativni načini da ih se riješite!

Vrijeme za čitanje: 5 min

Gljivice na stopalima i alternativni načini da ih se riješite!

S početkom vrućina i ljeta, postoje rizici od novih kozmetičkih problema. Jedna od njih su gljivične infekcije stopala. Čitatelji su vjerojatno svjesni da se onihomikoza najčešće javlja kada se ljeti redovito nose zatvorene i neprovjetrene cipele. Ali to nije jedini razlog. Posjeti plažama i bazenima, gdje higijena nije uvijek u potpunosti kontrolirana, još su jedan čest uzrok gljivica. Praksa nošenja stranih papuča ili papuča kada smo prijatelji također stvara preduvjete za razvoj kvasca i gljivičnih bakterija. Mnogo se raspravlja o tome jesu li mikoze ozbiljan zdravstveni problem.

Kada su u ranoj fazi, teško ih je identificirati. Osim toga, nemaju izrazito negativan utjecaj na ljudsko tijelo. Međutim, ako im dopustimo da dođu do jedne od svojih ekstremnijih faza, mogu doslovno uništiti naš imunitet. Tako postajemo osjetljivi na veliki broj bolesti. I postupno nam narušavaju zdravlje. Postoji i realna opasnost da izgubimo ploču nokta. I koža oko njega da se zgusne, kao da smo se cijeli život u polju trudili. Detoksikacija tijela i kože, kao i postupci potpunog čišćenja organizma i jetre od toksina, više su nego važni. Moramo učiniti sve da se usredotočimo na hranu koja zaustavlja razvoj gljivičnih infekcija. Postoje i prirodni pripravci koji se mogu koristiti u tu svrhu. Mikoherb krema nudi brzo i učinkovito liječenje gljivica i neugodnog mirisa zahvaljujući svojoj prirodnoj formuli.

Što su gljivice na stopalima?

Što su gljivice na stopalima?

Gljivice na stopalima (prema medicinskom terminu – onikomikoza) uzrokuju mikroorganizmi koji zahvaćaju gornji sloj kože. Rastu na vlažnim, toplim i neprozračenim mjestima. Najčešće zahvaćaju nožne prste i prostor koji zauzima epidermalno tkivo između njih. Gljiva može uzrokovati ljuštenje kože, svrbež, pucanje, popraćeno bolom i mirisom.

Kada i zašto nastaju gljivice i onihomikoza?

Gljivice na stopalima mogu biti gorući problem za ljude svih dobnih skupina. Njihov izgled može se povezati s nekoliko ključnih razloga. Najpopularniji od njih uključuju:

  • Nošenje prozračnih i parnih cipela – Stvaraju potpuno povoljno okruženje za pojavu gljivica, posebice između prstiju. Mikotični mikroorganizmi nalaze se u svom savršenom okruženju za razvoj – vlažnom i toplom mjestu. Vrućina i prekomjerno znojenje tijekom ljetnih mjeseci još više pogoduju njihovom razvoju. Nedostatak higijene, svakodnevno nošenje istih čarapa i cipela također bi dovelo do gljivica na stopalima.
  • Korištenje nehigijenskih i loše očišćenih prostorija – Ovo se odnosi na javna mjesta kao što su bazeni, plaže ili kupaonice u teretani. S početkom ljetnih mjeseci sve su češći naši posjeti ovakvim mjestima. A s njima se povećava mogućnost zaraze gljivičnim bakterijama. Mogu se širiti od osobe do osobe. Važno je izbjegavati hodanje bosi na takvim mjestima, jer to povećava rizik.
  • Uzimanje antibiotika – njihovo uzimanje slabi imunološki sustav i to nas čini vrlo osjetljivim na gljivične infekcije. Stoga je ključno hraniti tijelo probioticima čim se završi liječenje antibioticima. Na taj način tijelo će moći dobiti potrebne tvari izgubljene tijekom tretmana.
  • Nošenje tuđih cipela – Nošenje tuđih cipela može prenijeti gljivicu s osobe na osobu. Stoga je preporučljivo izbjegavati “razmjenu” cipela s prijateljima ili rodbinom radi prevencije. Isto vrijedi i za ručnike, ručnike ili čarape koje koriste drugi ljudi. Deterdženti nisu uvijek dovoljno snažni da ih uklone.

Kako možemo spriječiti gljivične i mikotične mikroorganizme?

Kako možemo spriječiti gljivične i mikotične mikroorganizme?

U današnje vrijeme postoji mnogo načina kako izbjeći pojavu gljivica na koži stopala i ruku. Prvi je nositi odgovarajuću ventiliranu obuću i izgraditi higijenske navike koje eliminiraju uvjete za razvoj njihovog kvasca. Međutim, ništa ne može jamčiti da se neće pojaviti. U takvim slučajevima možemo koristiti biokozmetičke proizvode prirodnog sastava i svojstava. Njihova je glavna svrha negativno utjecati na spore onihomikoze.

Osim gore navedenih praksi, postoji nekoliko alternativnih metoda. Svaki od njih može doprinijeti čišćenju i sušenju dermisa koji je pretrpio gljivičnu infekciju. Koristite ih kako biste utjecali na pH razine epiderme, eliminirajući uvjete za stvaranje kolonija gljivica na stopalima:

1. Otopina eteričnog ulja čajevca – nježno čišćenje od gljivica!

Otopina eteričnog ulja čajevca – nježno čišćenje od gljivica!

Stablo čaja poznato je po svojim antifungalnim i antibakterijskim svojstvima. Ovu metodu možete koristiti tako da u posudu (zdjelu ili šalicu) dodate nekoliko kapi njegovog eteričnog ulja. Lako možete dodati kokosovo ili maslinovo ulje. Zatim uzmite iz smjese i umasirajte sporim, kružnim pokretima na problematična područja stopala.

2. Jabučni ocat – čišćenje svaki dan drži gljivice podalje od mene!

Jabučni ocat - čišćenje svaki dan drži gljivice podalje od mene!

Visoka kiselost jabučnog octa pomaže u uklanjanju gljivica, njihovih spora i srodnih bakterija. Preporuča se miješati 125 ml. jabučnog octa, 1,5 litre tople vode i 7) (75 g) sode bikarbone u posudi. Zatim možete potopiti i držati noge u njemu oko 30 minuta. Isperite stopala i osušite ih mekim ručnikom. Ponovite postupak 2 puta dnevno – ujutro i navečer. Također možete u početku potopiti stopala na 15 minuta samo u jabučni ocat. To će ih očistiti i osvježiti. I tek onda dodajte sodu bikarbonu i toplu vodu i ostavite još 20 minuta.

3. Češnjak – više nego korisno i izvan kuhinje!

Češnjak

Češnjak se od davnina koristi kao metoda narodne medicine za ublažavanje raznih tegoba. Vjeruje se da je iznimno koristan u borbi protiv štetnih bakterija, mikroorganizama i gljivica. Dio je takozvane Trojke “super lijekova”. Sadrži sastojak ajoen za koji se vjeruje da pomaže u borbi protiv gljivičnih štetnika i uklanja ih.

Ovo možete isprobati kod kuće tako da zgnječite 3-4 češnja češnjaka i dodate ih u lonac tople vode. Topite stopala 30 minuta 2 puta dnevno. Važno je imati na umu miris češnjaka. Nakon postupka losionom ili drugom metodom ugasiti jaku i ljutu aromu.

4. Jod – mala količina za blaže slučajeve gljivica na stopalima!

Liječenje jodom preporuča se samo kada je gljivica u povojima. Nanosi se iznimno jednostavno – dovoljno je nanijeti jodnu tinkturu na zahvaćena mjesta 2 puta dnevno. Ako ne uspije očistiti kvasac i spore gljivičnih organizama s kožice gljivica, pogledajte neki od drugih prijedloga. Kako je onihomikoza vrlo zarazna, svakako posjetite dermatologa.

5. Sok od masline i limuna – odličan preljev za salatu i sredstvo protiv gljivica!

Sok od masline i limuna – sredstvo protiv gljivica!

Pomiješajte u zdjeli jednake količine maslinovog ulja i svježe iscijeđenog soka od limuna. Pomiješajte ih i zatim tekućinom namažite problematična mjesta na koži. Po želji možete dodati i malo timijana. Vjeruje se da pomaže protiv iritacija kože i infekcija.

6. Soda bikarbona (natrijev bikarbonat) – odlično sredstvo za čišćenje gljivica!

Soda bikarbona (natrijev bikarbonat) – odlično sredstvo za čišćenje gljivica

Obična soda bikarbona proizvod je kojeg svako kućanstvo ima u izobilju. Vjeruje se da natrijev bikarbonat ima svojstva uklanjanja gljivica s kože ruku i stopala. Da biste isprobali ovu metodu, otopite otprilike pola šalice sode u posudi tople vode. Potopite noge 15-20 minuta. Kada budete spremni, možete osušiti stopala, ali ih nikako ne ispirati. Pustite da se sredstvo za čišćenje u potpunosti upije i očistite dermis.

7. Eterično ulje lavande – mirisna metoda za detoksikaciju!

Eterično ulje lavande – mirisna metoda za detoksikaciju!

Lavanda može biti korisna i protiv gljivica – vjeruje se da ima umirujuća svojstva za dermis. Ulje pomaže u otklanjanju neugodnog svrbeža te vraća normalnu teksturu i vlažnost kože. Eterično ulje treba nanositi 2 (dva) puta dnevno na problematična područja kože.

Bez gljivica – Pobrinimo se prirodno za svoju higijenu i ljepotu!

Bez gljivica - Pobrinimo se prirodno za svoju higijenu i ljepotu!

Prirodna, ali svakodnevna njega može nam pomoći da spriječimo mnoge neželjene probleme s kožom. Pomaže i svakodnevna osobna higijena s pravim biokozmetičkim proizvodima s prirodnim ekstraktima. Zdrava i uravnotežena prehrana, pravilna detoksikacija i redovita tjelovježba bili bi još pogodniji da se osjećamo dobro u našem tijelu.

A ako se dogodi da nam neugodne gljivice i paraziti dođu na dermis stopala, moramo znati jedno. Uvijek se možemo obratiti organskom sredstvu za čišćenje epiderme. Primjer za to je krema za dezinfekciju i vlaženje mikotične kože Keramin+ i Uncaria kapi. Sadrži ekstrakt klotrimazola i med.

Marina Perić